מחשיכה בילדות לאורה בבגרות

כשהייתי בן 10 כילד מגמגם עם ביטחון עצמי נמוך והערכה עצמית נמוכה, נתקלתי במקרה שבדיעבד לא מבין איך בכלל הצלחתי לצאת ממנו.

תחשבו שניה על הילד שלכם או של השכן שלכם או אולי אתם בני 10. גם ככה ללא קשר לגמגום, מאתגר מאוד בתור ילד להכיל כל כך הרבה דברים לתקשר עם העולם כי יש בתוכנו סערת רגשות שנובעת מהתבגרות ולי בגלל הגמגום היה מאוד מאתגר, בייחוד שידעתי בתוכי, שאלמלא המחסום הזה הייתי יכול להיות במקום אחר לגמרי.

למרות הכל, הייתי ילד טוב, כיבדתי את המורים והתנהגתי יפה. יום אחד, המחנכת הגיעה אליי וללא התראה מוקדמת (אפילו לא יודע מה הסיבה לכך) אמרה לי "עדי לא יצא ממך כלום" הייתי בהלם ... מה פתאום היא אומרת לי משפט כזה ונעלבתי מאוד.

ואז היו לי מספר אפשרויות שהייתי יכול לבחור מתוכן שכנראה באופן בלתי מודע בחרתי באפשרות של אחת מהן

אפשרות ראשונה שלא יצא ממני כלום, כי תת המודע עובד בצורה כזאת, כשיש דמות סמכותית שאומרת משפט שלילי או חיובי המשפט הזה נורה כמו חץ שנכנס לקרקע פורייה ונכנס פנימה. אם זה היה חץ שלילי הוא יוכל ליצור זרעים הרסניים במיוחד.

אפשרות שנייה לקחת את המשפט הזה ולהוכיח למורה באופן מודע שהיא טעתה.

אפשרות שלישית להתנהג בצורה הפוכה למשפט באופן בלתי מודע בגלל ערך פנימי עמוק שהאמנתי בו.

למעשה באופן בלתי מודע, לא ייחסתי למשפט של המורה כל חשיבות, בגלל שהאמנתי בערך פנימי עמוק של עזרה לאנשים.

למרות שזה נוגד את כל מה שמכירים על תת המודע. הייתה פה גם דמות סמכותית בעיני,וגם משפט שלילי וגם היה לי כבר דימוי עצמי ברצפה וחוסר ביטחון עצמי, והערכה עצמית נמוכה בגלל הגמגום, כך שלפי כל התאוריות על מוח האדם, הייתי צריך להיות עכשיו עדיין עם ביטחון עצמי נמוך, הערכה עצמית נמוכה ואחד כזה שלא עשה עם חייו שום דבר ולכן הערך שלי פה ניצח ובגדול.

אז בואו נחשוב על עצמנו מתי אנחנו גם עושים את זה לעצמו ואנחנו מתנהגים לעצמנו כאלו אנו המורה הזאת שאומרת לנו : "אתה אפס" "את כישלון", "אתה לא יוצלח" "איך עשית את הטעות הזאת אתה דביל", מה יצא ממך בחיים ועוד

נזכור תמיד ולשנן " אני תותח", אני יכול/ה לבחור לעשות מה שאני רוצה" "יש לי את כל המשאבים להצליח בגדול" אם יש ערך שקשור לאחרים כמו: לנתינה, אהבת הזולת, עזרה וכדומה. אז גם אם הכל נראה שזה נגד כל הסיכויים, ידך בסוף תהיה על העליונה ותוכל/י להתגבר על כך.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

גמגום והחלפת מילים

מי תרצה אותי?

האם לספר לה או לא?

גמגום והצגה עצמית